Klikni ovde za pomoć kod unosa

PRIPREMA ZA (KNJIGOVODSTVENI) START

Obzirom da je Lidder jedan prilično razgranat, tj. obiman program po svojim funkcijama i mogućnostima, i s obzirom da ti je ovo jedan od prvih kontakata sa istim, napomenućemo par bitnijih stvari u vezi sa Lidderom da ne bi morao da tražiš po menijima i help-u, da li nešto može ili ne. Naravno, ovde će biti napomenuto samo par, za početak bitnih stvari za koje knjigovođe inače u startu pitaju, a ne sve što Lidder može ili ne može...
Lidder može voditi više magacina veleprodaje i maloprodaje za jedno preduzeće. Otvaranje magacina 2, 3 itd. (jer je magacin 1 već otvoren automatski) se postiže prostim otvaranjem sledećeg konta, iz grupe 132 npr. Ako otvoriš konto 1321, Lidder će to smatrati otvaranjem novog magacina robe i u daljem radu će te uvek pitati za konto magacina sa kojim radiš. Magacin broj 1 je konto 1320, magacin 2 je konto 1321, magacin 3 je konto 1322, itd... Isto važi i za maloprodajne objekte (1340,1341, itd...) i za ostale magacine koje možeš imati (9100, 9101..., 1330, 1331..., 8800, 8801...). Otvaranje konta radiš iz menija POSTAVKE / KONTNI OKVIR pa komanda "O".
Lidder može knjižiti i sa mestom troška, što se mora definisati pre početka knjiženja u nekom preduzeću. Opciju knjiženja sa mestom troška uključuješ u meniju SERVIS / OPCIJE / Firma, nađeš opciju 'Dozvoljeno korišćenje osnovnih mesta troška / prihoda' i uključiš je. Knjiženje sa mestom troška se najčešće koristi kada firma ima predstavništva ili neke druge organizacione jedinice sličnog tipa, pa je potrebno imati informacije po svim osnovama za neku jedinicu / predstavništvo (možeš tražiti i bruto bilans ili bilans uspeha za neku jedinicu npr.). Takođe se može koristiti i za praćenje prometa, realizacije i svega ostalog za neku vrstu robe. Npr. ako se preduzeće bavi trgovinom robe iz nekoliko vrsta, pa želi da zna koliko je ostvareno, utrošeno i sl., po nekoj vrsti robe. Primena ima još i slična su gore navedenim. Dobro razmisli da li su mesta troška neophodna u preduzeću koje vodiš jer ćeš biti upitan u skoro svim knjiženjima i pregledima za mesto troška, pa ako ti nisu neophodna (tj. praćenje nečega se može rešiti i na neki drugi / jednostavniji način), mogu ti smetati kasnije pri radu, u smislu nepotrebnih pitanja.

UNOS POČETNOG STANJA

Unos početnog stanja je prva stvar koju nakon fizičkog otvaranja firme moraš uraditi. To je ujedno i najkomplikovanija operacija obzirom da se sastoji od više različitih radnji, a uz to je i neobično važno da se uradi ispravno i u knjigovodstvenom smislu. U oko 80% slučajeva podaci iz "prethodnih knjigovodstava ili evidencija" nedostaju, a kada se konačno pojave najčešće nisu tačni. Iako je pribavljanje ispravnih podataka veliki posao, a početno stanje se unosi na nekom početku od koga bi trebalo da uz Lidder poslovanje bude ispravno, tačno i bolje, pribavite ili izračunajte tačne podatke, jer od toga u velikoj meri zavisi kvalitet budućeg rada. Po proceni stručnjaka koji su pravili brze revizije prethodnih zaključenih stanja i bili konsultanti pri ustrojavanju knjigovodstava i unošenju početnih stanja u više stotina preduzeća, uvek je isplativije potrošiti dodatno, iako najčešće neplanirano vreme na uređivanje početnog stanja u odnosu na "ostavljanje problema" za kasnije. Problemi koji se ostave za kasnije imaju nezgodan običaj da se multiplikuju vremenom i obično opstanu do sledećeg završnog, kada eksplodiraju, a u nekim posebnim slučajevima se vuku godinama dok ne naprave neku ozbiljnu štetu. Dakle, unesite ispravne podatke kao početno stanje, jednom, a Lidder će to ispravno stanje u saradnji sa korisnikom držati takvim još dugo vremena i iz njega izvlačiti vrlo korisne informacije.
U svakom slučaju, najveći posao jeste na početku ali se mora odraditi: Priprema za unos početnog stanja zapravo znači pribavljanje robnih popisa iz svih veleprodajnih, maloprodajnih i magacina materijala, kao i popisa osnovnih sredstava i sitnog inventara. Podrazumeva se popis svih potraživanja i dugovanja i to ne samo kupaca i dobavljača već je potrebno imati kompletne specifikacije svih analitika (koje se slažu sa svojim sintetikama, što se podrazumeva, ali to ovde naglašavamo jer se u praksi to ne dešava tako često). Popisne liste moraju biti kompletne, što znači sa prodajnim i nabavnim cenama, a u slučaju da nabavnih cena nema onda je neophodno izračunati prosečnu ukalkulisanu razliku koju ćemo saopštiti Lidderu, a on će znati da na osnovu toga izračuna neophodne podatke pri samom unosu. Specifikacije analitika takođe treba da budu "sređene" u smislu da imaju kompletne nazive analitika i da budu sa kontrolnim zbirom radi lakše kontrole unosa. Na kraju je neophodan bruto bilans iz koga će se uneti sve ostale pozicije koje nisu unete iz robnih ili finansijskih analitika, kada će se ujedno još jednom proveriti sve do tada uneto, što je zaključak unosa početnog stanja. Pre navedenih unosa, potrebno je otvoriti sve šifre artikala i komitenata sa pripadajućim podacima da bi sam unos iznosa bio efikasniji, a za šta su potrebi šifarnici. Šifarnike je u nekim slučajevima moguće i uvesti u Lidder iz tekst fajlova ako su dostupni, što je takođe moguće i sa popisima, tj. stanjima robe, više o tome možeš pročitati u sekciji DODACI/EXPORT-IMPORT pod naslovom "EXCEL IMPORT ŠIFARNIKA". Kada je sve uneto obično se radi jedno tehničko zatvaranje i otvaranje poslovne godine za tu firmu, da bi se svi unosi videli kao početno stanje u Lidderu i to je to - počnite sa redovnim radom.
Početno stanje konti koja nema robnu analitiku unosiš kroz standardni meni NOVI POSLOVI / NALOZI/TROŠKOVI / NALOG ZA KNJIŽENJE i odabereš vrstu dokumenta 08.
Ovde je opisan samo princip, a konkretne detalje oko unosa početnog stanja možeš pogledati ovde: OPIS UNOSA / KNJIŽENJA POČETNOG STANJA.